Ülkemiz daha genç bir Cumhuriyetken 1930’lu yılların sonunda kendi uçağını üretmeyi başarıp, uçak ihracatı yapacak seviyelere gelmiştir. Ancak II. Dünya Savaşı sonunda 1948 yılında ABD nın savunma sanayimizi bitirme projesi olan Marshall yardımı adı altında hibe edilen savaş artığı silah ve sistemlere o günün yöneticilerimiz aldanılarak Atatürk’ün Kayseri’de kurmuş olduğu uçak fabrikası 1950 yılında kapatılmış ve milli savunma sanayii hedeflerinden vazgeçilmiştir.
Türkiye kendi savunma sanayiini geliştirme imkan ve kabiliyetine sahipken ABD’nin aldatması neticesinde uzun yıllar bu hibe ve kredilerle oyalanmıştır.

1974 Kıbrıs Harekatı hem ülkemizin hem de Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatleri için bir dönüm noktası olma niteliği taşıyan haklı bir iradedir. Fakat bu harekat neticesinde de yine Türkiye ABD’nin üç yılı aşan yaptırımlarına muhatap kalmış Ekonomik ve askeri olarak ülkemizi zor durumda bırakan bu süreç aynı zamanda da yerli savunma sanayii firmalarının ortaya çıkmasına ve milli savunma sanayii ruhunun yeniden oluşmasına vesile olmuştur. Savunma sanayimizin gururu olan pek çok firmanın temeli de bu dönemde atılmıştır.

Sözde stratejik ortağımız ve Nato da müttefikimiz olan ABD, son olarak Ülkemize karşı CAATSA yaptırımlarını hayata geçirerek, bize olan sözde dostluk ve müttefikliğini bir kez daha göstermiştir. Aslında bu sözde dostluğun düşmanlık olduğunu anlamak için çok uzaklara gitmeye gerek yok! Ülkemizde yuvalanan PKK ve pek çok terör örgütüne yıllardır verilen destek, PYD/YPG terör örgütlerini devletleştirme için atılan tehlikeli adımlara bakmak yeterli olacaktır. Türkiye sözde stratejik ortağı dostu ve Nato müttefiki olan ABD’yi haklı davaları olan ne Doğu Akdeniz’de, ne Kafkaslarda, ne Suriye’de icra edilen harekatlarda ne de 15 Temmuz hain darbe girişiminde yanında görememiştir. Üstelik ülkemizden kaçan pek çok haine de ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Vatanını Sevenler Federasyonu olarak, ABD’nin ülkemize uygulamış olduğu bu yaptırımları ve tehditkar dili şiddetle kınıyoruz.

Devletimizin bu yaptırımlara karşılık Ülkemizde bulunan ABD üslerini derhal kapatmasını ve ABD ye aynı şekilde yaptırım uygulamasını bekliyoruz.

Bu yaptırımların yerli savunma sanayiine itici bir güç olacağını ve bu süreçten ülkemizin güçlenerek çıkacağına olan inancımız tamdır.
Ulu önder Atatürk’ün Yurtta Barış, Dünyada Barış düsturunu benimseyerek, özellikle medyada yer alan popülist söylemlerden kaçınarak, Türkün dostunun sadece Türk olduğu bilinciyle Türk birliğine odaklanıp bilime dayalı eğitimle ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için daha çok çalışmamız gerektiğinin farkında olduğumuzun altını çiziyoruz.

Vatanını Sevenler Federasyonu Adına ;
Mehmet YILMAZ
Genel Başkan

Yukarı Kaydır