DEKLARASYON

 

1924 Anayasası 88. Maddesi gereği Türkiye’de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese “Türk” denir.

Günümüz Anayasası Madde-66 “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.” derken, emperyalistlerin 70 yıldır devletimizi yıkma, en azından zayıf tutma planları doğrultusunda ülkemizin kültürel zenginliği olan Laz, Kürt, Çerkez, Türkmen, Boşnak gibi etnik kimlik üzerinden milletimizi ayrıştırma çabaları sürmekte, son yıllarda yoğunlaşmaktadır.

Milli birliğe, milli bilince en çok ihtiyaç duyduğumuz, sömürgecilerin işgallerinin kapımıza dayandığı günümüzde, 1949’da ABD ile yapılan, eğitimimizi bitiren Full-Bright Anlaşması’na rağmen, 1933’ten beri okullarımızda okutulan, çocukların küçük yaşta ait olduğu devletini, milletini zihninde pekiştirip, ülkesini muhasır medeniyetin üzerine çıkartma azmini perçinleyen, gerektiğinde canını ülkesi için vereceğine ant içme metni olan “Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!” demesinin çağ dışı denerek okullardan kaldırılması emperyalistlere hizmet, vatana ihanettir.

Bizler Vatanını Sevenler Federasyonu olarak bu kararın derhal düzeltilerek Andımızın ivedilikle okullarda okunmasını istiyoruz.

 

Mehmet YILMAZ

Genel Başkan

Yukarı Kaydır