Eşsiz komutan ve devlet adamı Atatürk’ün önderliğinde dünyanın en güçlü devletlerine karşı “Ya istiklal ya ölüm!” denilerek kazanılan Kurtuluş Savaşı’mızdan sonra ulusal egemenliğimizin, bağımsızlığımızın, cumhuriyetimizin ve demokrasimizin güçlü, sağlam bir devlet yapısı tarafından korunabilmesi için devletin yönetimi TBMM (Milletin Vekilleri) ile yine millete verilmiştir.

Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu 23 Nisan 1920 tarihi 1921’de Ulusal Egemenlik Bayramı ilan edilmiş, 1929’da bu büyük bayramımız Büyük Önder Atatürk tarafından geleceğimiz olan çocuklara armağan edilip Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak dünyadaki ulusal tek çocuk bayramı olmuştur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri çocuklarımıza vatan sevgisini, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu anlayışını, bağımsızlık ve demokrasi bilincini aşılamakta, aynı zamanda çocuklarımızın Türk Dünyası’nın diğer kısımlarından gelen çocuklarla kaynaşıp, soydaşlarını tanımalarına ve diğer ülkelerden gelen çocuklarla buluşarak Dünya’yı daha iyi anlamalarına fırsat vermektedir. Bunlarla da kalmayıp geleceğin büyükleri olacak Dünya çocuklarına da ülkemizi, milletimizi tanıtmaktadır.

Böylesine önemli bir milli bayramı bizlere bırakan başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyor, ülkemizin ve dünyamızın geleceği olan sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Yukarı Kaydır